اخیرا خبرهایی مبنی بر تلاشها از سوی ایران و ترکیه برای ثبت میراث فرهنگی مولانا جلال الدین بلخی در یونسکو منتشر شد. فارغ از صحت و سقم این خبرها بی بی سی فارسی در انتشار این خبرها پیشرو بود. این رسانه سپس خبر اعتراض شدید افعانها و دولت افغانستان را به این موضوع منتشر کرد. بر طبق این خبرها دولت افعانستان با تاکید بر اینکه زادگاه این شاعر برجسته پارسی گوی در افعانستان امروزی واقع است مطالبه کرده بود که نام افعانستان نیز باید در ثبت اینچنین سندی لحاظ شود. بی بی سی فارسی که در افعانستان هم مخاطبان زیادی دارد و خبرنگارهایی را در افعانستان نیز به کار گرفته است خبر را بازتاب گسترده ای داد. این اخبار حساسیتهای افغانها و نیز ایرانیها را پیرامون این مساله برانگیخت. خبر دیگری منتشر شد مبنی بر اینکه یکی از مسولان ایرانی پس از شنیدن اعتراض افغانها  از محتوای شکواییه آنها حمایت کرده و گفته است که از مطرح شدن نام افعانستان در ثبت میراث مولانا جلال الدین استقبال میکند. وی گفته بود که "هر چه کشورهای بیشتری در ثبت میراث مولانا دخیل باشند این تاییدی خواهد بود بر بزرگی و عظمت مولانا". اما امروز خبر سفر وزیر امور خارجه ترکیه به افغانستان و ادامه دعوا بر سر لحاف مولانا باز هم در صدر اخبار توسط بی بی سی فارسی  منتشر شد.  بنا بر این خبر رییس جمهور افغانستان عنوان کرده که میراث مولانا باید به نام کشورهای ترکیه و افعانستان به ثبت برسد. به این ترتیب با برانگیخته شدن هر چه بیشتر احساسات ملیگرایانه ایرانیها در این خصوص باید منتظر خبرهای تکمیلی بی بی سی در روزهای آینده از به خشم آمدن ایرانیها  و برافروخته شدن جرقه دعوایی دیگر بین مخاطبین این رسانه انگلیسی در خاورمیانه و بلکه فراتر باشیم! احتمالا سرویس بی بی سی ترکی هم به موازات سرویس فارسی و برای مخاطبین ترک زبان خودش در ترکیه خبر دعوا بر سر لحاف مولانا جلال الدین بلخی را منتشر میکند!

 بریتانیا جزیره ای کوچک که خورشید در آن هرگز غروب نمیکند!  هر چند که البته امروز بریتانیا دیگر یک امپراطوری نباشد. اما اعمال قدرت نرم و تاثیر گذاری رسانه های انگلیسی بر افکار عمومی در جهان مبحث بسیار جالبی برای محقیقن عرصه رسانه ها است.

 

نگاره ای پندارین از مولانا جلال الدین محمد بلخی برگرفته از وبسایت ویکی پیدیا. 

منبع : هما |لحاف مولانا و آب گل آلود!
برچسب ها : مولانا ,افعانستان ,ترکیه ,فارسی ,منتشر ,رسانه ,مولانا جلال ,جلال الدین ,میراث مولانا ,لحاف مولانا ,الدین بلخی